İLGİ ALANLARI

www.suatcanbay.com

Omurilik Enfeksiyonu

Omurilik Enfeksiyonu

Enfeksiyon omurgada farklı yerlerde oluşabilir. En sık kemik ve disk mesafesinde görmekteyiz. Enfeksiyon omuriliğe yayılırsa menenjit yapabilir, omuriliği sıkıştırırsa felçlik yapabilir. Enfeksiyonun en sık karşılaştığımız nedenleri:

Pyojenik enfeksiyonlar: Genellikle vücudun herhangi bir yerinde enfeksiyon olup omurgaya atlamıştır. En sık idrar yolları enfeksiyonundan sonra görmekteyiz. Bir başkası "burusella" dediğimiz halk arasında mal hastalığı olarak bilinen hayvanların sütünden veya süt ürünlerinden geçen enfeksiyondur. Disk mesafesine yerleşmeyi sever, omurgaya doğru yayılır. Tüberküloz (verem) enfeksiyonu (Mal de Pott): Hala ülkemiz için ciddi bir sorun. Tüberküloz diske ve omurgaya yerleşir. Kamburluk yapma özelliği yüksektir.

Iatrojenik enfeksiyon: Omurga ameliyatlarından sonra görülen enfeksiyondur. Bunlar iki şekilde olabilir. Bir erken dönemde yani ameliyatı takip eden birkaç gün içerisinde ortaya çıkabilir, bir diğeri ise geç enfeksiyon dediğimiz ameliyattan birkaç ay sonra ortaya çıkan enfeksiyonlardır.

Açık omurga kırıkları da bir başka enfeksiyon nedenidir.

Enfeksiyon tedavisinde temel prensip önce enfeksiyonun nedenini ve kaynağını anlamak sonra tedavi etmektedir. Bunun için tetkikler yapılır, gerekirse biyopsi alınır ya da direkt cerrahi ile hem örnek alınmış olur hem de tedavi edilmiş olur. Alınan örneğine uygun antibiyotik tedavisi başlanır. Bu tedavi sekiz hafta gibi uzun bir süre olabilir. Ameliyatta enfekte kemik ve disk temizlenir, gerekirse omurgayı desteklemek için estruman (platin) kullanılır.

suatcanbay.com
ADRES

Kent Koop Mah. 1868. Sok. No:15 Batıkent Ankara

TELEFON

444 44 84
0.312 666 88 32

ÇALIŞMA SAATLERİ

Pzt - Cum 09:00 - 18:30
Cumartesi 09:00 - 14:00