İLGİ ALANLARI

www.suatcanbay.com

Bel Kayması

Bel Kayması

Bel kayması bir omurganın diğeri üzerinde yer değiştirmesidir. Böylece omurilik ve sinirlerde sıkışma, iki omurga arasındaki kıkırdak dokuda dejenerasyon olur. Omurga dengesi bozulur. Önceleri bel ağrısı olur daha sonra buna bacak ağrısı da eklenir.

Bel kaymasının nedenleri:
- Omurgada pars interartikülaris dediğimiz kemik yapının kırılması ile olur (istmik spondilolistezis). Mikrotravmalar sonucu kırılabilir. Bel ve karın kaslarının zayıf olması sonucunda bütün yükün omurgaya yansıması, aşırı kilo, ağır kaldırma mikro travmalara yol açar.
- Yaşlılığa bağlı olabilir (dejeneratif spondilolistezis)
- Bel ameliyatında omurganın stabilitesi bozulmuşsa daha sonra bel kayması olabilir (Iatrojenik spondilolistezis)
- Travmatik

Bel kayması çok farklı şekillerde olabilir. Kaymanın durumuna, hastanın muayene bulgularına göre tedaviye karar verilir. Hangi hastalarda cerrahi gerekir? Ayak veya bacağında kuvvet kaybı başlamış ve ilerliyorsa, idrarını ve büyük abdestini tutamıyorsa bunlar cerrahidir. Ağrı, bir cerrahi nedendir. Ancak hekim ve hastanın buna birlikte karar vermesi gerekir. Eğer ağrı uzun süredir varsa (3 ay ve üzeri) o zaman ağrı nöropatik karekter kazanabilir. Bu durumda yapılan ameliyat çok yüz güldürücü olmayabilir. Hastanın ameliyattan sonra takibi ve altıncı haftadan sonra karın ve sırt kaslarını güçlendirici egzersizlere başlaması, fizik tedavi önerilir.

suatcanbay.com
ADRES

Kent Koop Mah. 1868. Sok. No:15 Batıkent Ankara

TELEFON

444 44 84
0.312 666 88 32

ÇALIŞMA SAATLERİ

Pzt - Cum 09:00 - 18:30
Cumartesi 09:00 - 14:00